Konferencja dla uczczenia 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Drukuj
Wpisany przez wychowawcy   
niedziela, 26 maja 2013 09:06
Młodzież Bursy Międzyszkolnej nr 2 wraz z dyr. Waldemarem Leszczyńskim, na zaproszenie Przewodniczącego Zarządu Fundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie” Dariusza Pawłosia, wzięła udział w Konferencji dla uczczenia 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, która odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. (czytaj więcej...)
 
 
Gości powitał Prof. dr hab. Krzysztof Miszczak – Dyrektor Biura Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego. W dalszej części spotkania, młodzież wysłuchała trzech referatów: Przygotowanie i przebieg Powstania w Getcie Warszawskim, które przedstawił Tomasz Miedziński – Prezes Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Powstanie w Getcie Warszawskim w oczach Polaków, które omówił Dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, oraz wpływ Powstania w Getcie Warszawskim na bunty i powstania w innych ośrodkach zagłady, gettach i obozach, które zreferował Tomasz Pudełko z Państwowego Muzeum na Majdanku, Oddział w Sobiborze.
Po przerwie na lunch, młodzież wzięła udział w panelu dyskusyjnym poświęconym pamięci i pomocy dla żyjących ofiar i świadków Holokaustu, głos zabrali: Ewa Spaczyńska z Żydowskiego Systemu Pomocy Społecznej w Polsce przy Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Agnieszka Haska, Sekretarz Redakcji „ Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, oraz Jakub Deka z Fundacji „ Polsko Niemieckie Pojednanie.” Panel dyskusyjny podsumował film dotyczący historii Żydów w Polsce od średniowiecza po czasy współczesne.
Następnie Młodzież zwiedziła wystawę „ Listy do tych, co daleko” i budynek Muzeum Historii Żydów Polskich. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, „Fundacja Polsko – Niemieckie Pojednanie” przekazała materiały dydaktyczne, których tematem są: „Praźródła Holocaustu i jego przebieg w Europie”, „Represje niemieckie wobec obywateli II Rzeczypospolitej w okresie drugiej wojny światowej” oraz „Sprawozdanie 2012”, dotyczące działań Fundacji na rzecz pomocy ofiarom prześladowań nazistowskich.
Udział w Konferencji był kolejnym krokiem w propagowaniu wśród młodzieży wiedzy historycznej w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia – kalejdoskop wspomnień” oraz okazją do wymiany poglądów, doświadczeń i nawiązania kontaktów ze szkołami, placówkami i organizacjami, które łączy idea popularyzacji historii.
więcej na facebook
Zmieniony: poniedziałek, 27 maja 2013 19:10